Vitrina meseca – Lučka Kos
Lucija (Lučka) Kos, por. Vojir (1925-2022), je bila rojena v Novem mestu. Imela je še dva starejša brata in sestro. Družina Kos je bila dobro situirana – v Novem mestu so poleg trgovine upravljali še s papirnico in knjigoveznico. Avgusta 1942 je bila večina družine kot podpornikov Osvobodilne fronte internirana v taborišče Monigo – Treviso, od tam pa v taborišče Visco. Internaciji se je izognil le Lučkin brat Vinko, ki je padel v spopadu z Italijani septembra 1942. Družinski člani so se iz internacije vrnili marca 1943 in se nastanili v Ljubljani, v stanovanju družine Božidarja Jakca, s katerim so bili v sorodu.
Po kapitulaciji Italije sta se Lučka Kos in njen brat Jože pridružila partizanom. Lučka je bila najprej bolničarka v partizanskih enotah na Notranjskem, nato pa v Beli krajini, v Kanižarici. Proti koncu vojne je delovala kot administratorka na osvobojenem ozemlju v Beli krajini. Tam je 4. marca 1945 nastal oljni portret akademskega slikarja Božidarja Jakca Partizanka Lučka Kosova.
Dne 9. maja 1945 je Lučka Kos s partizani prišla v Ljubljano in tu ponovno srečala svojo družino. Po vojni je kot brigadirka sodelovala pri gradnji proge Šamac–Sarajevo. Leta 1963 je za zasluge v drugi svetovni vojni dobila red zaslug za narod s srebrno zvezdo. Do upokojitve je bila zaposlena v Cankarjevi založbi. Umrla je v starosti 97 let v Ljubljani. Vojaško bluzo, odlikovanje in dokumente Lučke Kos je Parku vojaške zgodovine daroval njen sin Andrej Vojir.
Vitrino meseca je pripravil Peter Požar.