Le 9 km oddaljen od Postojnske jame, pri idilični vasici Predjama, visoko v steni obvladuje okolico Predjamski grad. Zanimiv in romantičen je skozi vse leto: spomladi in poleti je njegova okolica cvetoča, jeseni je odet z barvami okoliških gozdov, posebej čaroben pa je pozimi, ko okolico pobeli sneg. Grad je bil prvič omenjen že leta 1202. Predjamski grad je vpisan v Guinnessovo knjigo rekordov kot največji jamski grad na svetu.
Slikovit, mogočen, izzivalen, skrivnosten in neosvojljiv grad je vpet v navpično, 123 metrov visoko steno, in tam kraljuje že dobrih 700 let. Njegovo romantično podobo dopolnjuje idilična rečica Lokva, ki globoko pod gradom ponikne v podzemlje.
Najslavnejši prebivalec gradu je bil gotovo vitez Erazem Predjamski, ki se je v 15. stoletju uprl cesarski samovolji. O njem danes živijo številne legende, ki ga na eni strani poveličujejo kot strastnega, lepega, plemenitega viteza, na drugi prikazujejo pa kot razbojnika, roparskega viteza, ki ga je slednjič smrt doletela na stranišču.
Grad je dostopen samo z ene strani, toda legenda pravi, da se je razbojniški Erazem oskrboval s hrano in pijačo skozi skrivni rov, ki iz starega gradu pripelje na površje. Medtem je cesarjeva vojska leto in dan zaman oblegala njegov grad. Erazem je podlegel šele zaradi zvijače nasprotnikov in podkupljivega služabnika.
Danes se z zgodovino gradu in njegovih nekdanjih lastnikov seznanite v vhodnem stolpu. Med opremo v ostalih delih gradu pa najdete izbor originalnih predmetov, pa tudi kopije in modele. Najbolj bogato je opremljena viteška soba, v jedilnici spoznate grajsko življenje v pozni gotiki. V renesančni dvorani tretjega nadstropja pa so razstavljene lovske trofeje zadnjega lastnika gradu, kneza Windischgrätza.
Od maja do septembra lahko obiščete tudi slikovito Jamo pod Predjamskim gradom. Zaradi lege in ugodne temperature so v njej zanimivi prebivalci – kolonija netopirjev, zato vstop v jamo v času njihovega zimskega spanja ni mogoč.
Več na www.postojnska-jama.eu/si/drugi-ogledi/predjamski-grad.