Predavanje: “Punčuh, pravičnik v Varšavi”
V sklopu ZgodoVikenda je Park vojaške zgodovine v soboto, 14. septembra, v sodelovanju z Veleposlaništvom Republike Poljske in Centrom judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor pripravili projekcijo novega dokumentarnega filma Punčuh: Pravičnik v Varšavi ter predavanje Borisa Hajdinjaka, direktorja Sinagoge Maribor.
France Punčuh (1902, Logatec – 1944, Varšava) je ena izmed tistih izjemnih osebnosti, ki so povezale Slovenijo in Poljsko skozi tragične, a hkrati heroične dogodke druge svetovne vojne. Kot slovenski pravičnik je Punčuh s svojim pogumnim in nesebičnim delovanjem reševal živjenja Judov med nacistično okupacijo Varšave, zaradi česar je po svoji smrti prejel častni naziv pravičnik med narodi. Številnim Judom je pomagal pobegniti iz varšavskega geta, jih skrival ter zagotavljal pomoč in podporo tistim, ki so jih pomagali skrivati. Ubit je bil med varšavsko vstajo, 9. septembra 1944. Njegovo življenje odraža skupno evropsko dediščino boja proti totalitarizmu in človeškosti, ki presega nacionalne meje; njegova zgodba pa obenem gradi dragocen most med narodoma.
Zbrane sta poleg direktorja Parka mag. Janka Boštjančiča, nagovorila še Njegova ekscelenca Lukasz Praprotny, odpravnik poslov Veleposlaništva Republike Poljske v Sloveniji ter g. Berto Menard, župan občine Logatec.
Razstava »Varšavska vstaja 1944«, odprta junija 2024, bo v Parku vojaške zgodovine na ogled do konca leta.