Predavanje in predstavitev knjige »Rupnikova linija Boj za severno mejo«
Park vojaške zgodovine Pivka je v sodelovanju z občinskimi združenji OZSČ Pivka in OZSČ Ilirska Bistrica pripravil predavanje in predstavitev knjige Aleša Zelenka »Rupnikova linija Boj za severno mejo«, ki je potekalo v soboto 9. novembra ob 16. uri v Parku vojaške zgodovine.
Avtor knjige, Aleš Zelenko ki že dolgo raziskuje obrambni sistem Rupnikove linije je najprej predstavil kako se je dokopal do sprva težko dostopnih podatkov ter svoje raziskave dopolnjeval z obiski ostalin utrdbenega sistema na samem terenu.
Medvojno obdobje je v Evropi zaznamovalo intenzivno utrjevanje meja z gradnjo obsežnih obrambnih linij, kot so na primer Maginotova linija na francoski strani, Siegfriedova linija na nemški strani in Alpski zid, ki so ga zgradili Italijani na novo vzpostavljeni Rapalski meji po prvi svetovni vojni. Kraljevina Jugoslavija se je pri zasnovi obrambne črte zgledovala predvsem po francoskem in češkem vzorcu utrjevanja. V času stopnjevanja napetosti tik pred drugo svetovno vojno je morala Jugoslavija utrditi praktično celotno kopensko mejo, saj so jo na vseh straneh obkrožale potencialne sovražne države. Ekonomska situacija temeljitih priprav na prihajajoči spopad ni omogočala, zato so do začetka druge svetovne vojne uspeli dokončati le nekaj segmentov obrambnega sistema. Najbolj poznan del Rupnikove linije je potekal nasproti Alpskega zidu, vendar je Aleš Zelenko poudaril, da je bil najbolje branjen del na sicer manj poznanem severnem odseku ob meji z Avstrijo. Prav na tem delu so se enote Jugoslovanske kraljeve armade najdlje upirale nasprotniku v aprilski vojni leta 1941.
Posamezne ostaline fortifikacij so še danes vidne, vendar je za njihovo ohranjanje potrebno vzpodbuditi več zanimanja. Avtor vidi možnost vključitev bunkerjev ali delov obrambne linije v turistično ponudbo, kot primer dobre prakse je izpostavil ohranjanje in prezentacijo utrdbe na Primožu, za katero skrbi Park vojaške zgodovine.
Za zaključek je Aleš Zelenko poudaril, da linije fortifikacij še zdaleč niso zastarele, kot je to veljalo v času po drugi svetovni vojni. Še danes lahko spremljamo utrjevanje meja na primeru baltskih držav, zato ima ohranjanje bunkerjev Rupnikove linije morda tudi strateški pomen.
Njegova knjiga je na voljo tudi v spletni trgovini Parka vojaške zgodovine Pivka.