Otvoritev gostujoče razstave »In (Novo) mesto? nemško bombardiranje. ruševine. obnova«

5.februar 2025

V sredo, 5. februarja je v Parku vojaške zgodovine potekala otvoritev razstave »In (Novo) mesto? nemško bombardiranje. ruševine. obnova.«.

Zbrane je najprej nagovoril direktor Parka vojaške zgodovine, mag. Janko Boštjančič, sledil pa je pozdrav ga. Jasne Dokl Osolnik, direktorice Dolenjskega muzeja Novo mesto ter avtorice razstave, ga. Marjete Bregar, kustosinje zgodovinarke iz Dolenjskega muzeja.

Razstavo pa je svečano odprl generalni direktor Direktorata za vojne veterane in vojaško dediščino, mag. Matjaž Ravbar. Odprtje razstave je obogatil nastop Orkestra Slovenske vojske.

Direktorice Dolenjskega muzeja Novo mesto, ga. Jasna Dokl Osolnik. Foto: Boštjan Kurent
Ga. Marjete Bregar, kustosinja zgodovinarka iz Dolenjskega muzeja Novo mesto. Foto Boštjan Kurent
Generalni direktor Direktorata za vojne veterane in vojaško dediščino, mag. Matjaž Ravbar. Foto: Boštjan Kurent

Razstavo »In (Novo) mesto? nemško bombardiranje. ruševine. obnova« je Marjeta Bregar, kustosinja zgodovinarka iz Dolenjskega muzeja pripravila v sodelovanju z Mestno občino Novo mesto, Ministrstvom za kulturo Republike Slovenije, oblikovalko Majo Rudolf Markovič, Natalijo Zanoški in Društvom arhitektov Dolenjske in Bele krajine, pomoč pri izdelavi lesene konstrukcije razstave pa je ponudila Srednja gradbena, lesarska in vzgojiteljska šola Novo mesto.

Foto: Boštjan Kurent

Razstava predstavlja nemške letalske napade na Novo mesto v času druge svetovne vojne, med letoma 1941 in 1943. Tema razstave pa niso samo letalski napadi, trpljenje in strah prebivalcev, temveč tudi obnova mesta, ki se je začela že med vojno leta 1944. S pomočjo bogatega arhivskega in fotografskega gradiva je tako podan vpogled v predvojno, medvojno in povojno situacijo ter samo dogajanje v Novem mestu. Razstava obuja spomine prebivalcev mesta, ki so bombardiranja doživeli, opozarja na nevarnosti neeksplodiranih ubojnih sredstev ter poudarja pomen ohranjanja kulturne dediščine, tako preko ohranjenih zgodovinskih stavb, ki tvorijo slikovito veduto Novega mesta še danes, do pričevanj Novomeščanov iz vojnega časa.

Foto: Boštjan Kurent

Gostovanje razstave sovpada z začasno razstavo Parka “Slovenija pod točo bomb – zavezniška bombardiranja 1944-1945”, ki je bila odprta septembra lani. Obiskovalcem je tako omogočen bolj celovit vpogled v medvojno dogajanj na slovenskem nebu, od pričetak pa do zaključka 2. svetovne vojne, tako iz lokalne kot nacionalnega vidika.

Foto: Timotej Horvat
Foto: Timotej Horvat

Razstava bo v Parku vojaške zgodovine na ogled do 30. marca.

Vabljeni k ogledu!